Kolejne 2 skarby w moim skarbcu

0
13

Odwiedzając parafię św. Stanisława Biskupa, gdzie zastępowałem mojego kolegę, o czym już pisałem, od miejscowego proboszcza, otrzymałem 2 przedmioty. Dla mnie są to niewątpliwie skarby, które pewnie dla niektórych nie mają żadnego znaczenia.

Dostałem 2 sztuki umbrakulum. Jedna z nich przedstawia Baranka Wielkanocnego leżącego z chorągiewką, nawiązując do obrazu z Apokalipsy. Drugie przedstawia św. Józefa Oblubieńca Matki Bożej, w kwiatach.

Warto w tym miejscu powiedzieć: czym jest umbrakulum? Umabraculum, (łac. zasłona), wykonana z tkaniny w kształcie niewielkiej chorągwi kościelnej o tematyce Eucharystycznej. Zasłona ta, zawieszana była na wcześniej przygotowanym stelażu, często misternie wykonanym. Umbrakulum stawiano na ołtarzu przed soborowym w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu, gdy nie było adoracji a trwało kazanie, nauka wygłaszana przez duchownego z ambony kościelnej.

Umbrakula, które otrzymałem są brakującym elementem. Dokładnie 6 lat temu otrzymałem, darowany od jednego z nieżyjących już księży stelaż, jednak  brakowało zasłony, teraz otrzymałem takie 2.

Piękne, zabytkowe, ale i mocno zniszczone i zaniedbane skarby, odczyściłem, podprałem i zachowam dla potomnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here