Świece – schrystianizowane pogaństwo

0
3282

W sanktuarium w Fatimie, tuż obok kaplicy objawień, znajduje się niezwykłe miejsce, tzw. palenisko, w którym pielgrzymi zapalają różnej wielkości świece, łącząc je ze swoją modlitwą w intencji, w której przybyli do sanktuarium. Nic w tym dziwnego, gdyż podobna praktyka znana jest w Kościele Wschodnim, i co raz częściej obecna jest także w naszych polskich kościołach.

Jednak obok znajduje się przestrzeń w której można dostrzec „rożno” na którym kładzie się wykonane z wosku figurki, które się palą i topią. Figurki te można zakupić w pobliskich sklepikach, a swoim wyglądem przypominają one postacie, narządy ciała, a także różne przedmioty. Można by zadać pytanie w jakim celu sporządza się takie przedmioty, aby następnie je spalić. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się do praktyki pogańskiej, tj. składania ofiar bóstwom, spalając je z konkretną prośbą.

Portugalczycy schrystianizowali ten pogański zwyczaj. Kupują woskowe figurki i spalają je w geście oddania i prośby skierowanej do Boga przez przyczynę Pani Fatimskiej.

Przechadzając się przez sklepiki znajdujące się przy głównej ulicy Fatimy oraz odwiedzając różne miejsca w Portugalii zauważyłem mnogość i różnorodność, a także rozmiar tych figurek. Można zakupić woskową: stopę, nogę, klatkę piersiową, piersi lub pierś, oczy, ale także narządy wewnętrzne: wątrobę, układ moczowy, trzustkę. Są także przygotowane całe postacie małych dzieci (gdy ktoś nie może mieć potomstwa) postać mężczyzny i kobiety. Zastanawiają mnie woskowe odlewy domu, samochodu, a nawet motocykla z dwoma pasażerami, gdyż za bardzo nie wiem w jakim celu to się kupuje i spala. Może prosząc o bezpieczeństwo?

 

Zwyczaj paleniska jest dość nie zrozumiały ale nie wszystko trzeba rozumieć. Jeśli wierni kierują się wiarą i pobożnością, a intencje swoje oddają Panu Bogu, to niech to czynią. Skoro to trwa, to Kościół, który jest mądrzejszy w swoim działaniu, na to przyzwolił. My jako obcy na ziemi portugalskiej nie rozumiemy celu, sensu, zamierzenia, ale oni będąc u nas naszych tradycji też mogą niezrozumień. Niesamowitym jest jednak fakt, że jedna wiara, w różnych zakątkach świata jest praktykowana na różny sposób, ale niezmienny jest Chrystus, Ewangelia i Sakramenty. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here