Będąc wczoraj na Jasnej Górze – po raz pierwszy sfotografowałem – tabliczki wotywne znajdujące się w kaplicy Matki Boże.
Mało kto wie, albo zwrócił uwagę na to, że w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w Częstochowie znajdują się tzw. tabliczki – plakietki – wotywne pozostawiane tam przez wieki przez pielgrzymów.
Jak wskazuje literatura historyczna opisująca dzieje sanktuarium jasnogórskiego pierwsze wota w postaci tabliczek zostawiano tam już w XV wieku. Wota te przybierały różne kształty i miały różne znaczenie.
Jan Długosz w ozdobach ze srebra, złota i szlachetnych kamieni (złupionych 1430) upatrywał świadectwo wdzięczności wiernych; niektóre z późnogotyckich klejnotów należą do wystroju 2 sukienek obrazu (diamentowej i rubinowej). Dużą liczbę wotów zawieszonych w kaplicy stwierdził 1593 podczas wizytacji kard. J. Radziwiłł.
Co przedstawiają plakietki wotywne? – W ikonografii tabliczek częstym motywem są ryte lub trybowane wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i świętych, nierzadko skomponowane ze scenami pielgrzymek, widokami miast, pojedynczych domów i pałaców czy kościołów, konnych rycerzy, nawet pól bitewnych, klęczących wotantów z rękami złożonymi do modlitwy lub uniesionymi w górę, czasem w kilkunastoosobowych grupach. Niektóre z tablic przypominają malowane ołtarzowe obrazy wotywne lub epitafijne.
W tematyce tabliczek sceny adoracji łączone są nieraz z wyobrażeniami (występującymi kiedy indziej samodzielnie) różnych intencji, np. ręce, nogi, oczy, dzieci w powijakach (owalne wotum klęczącej niewiasty z 1712) itp., co ułatwia określenie treści ofiary, lub wygrawerowanymi na blachach napisami i tekstami modlitw (tzw. supliki) wierszem albo prozą.
Dziś w kaplicy Matki Bożej tablice wotywne można zobaczyć w przejściu za cudownym Obrazem oraz na ścianach kaplicy umieszczone pomiędzy innymi wotami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here