Jak co roku, w pierwszych dniach Wielkiego Postu odbywają się w mojej diecezji wielkopostne rekolekcje dla młodzieży. Główne wydarzenie – podobnie jak w latach ubiegłych – miało miejsce na jednym z obiektów sportowych, w którym zgromadziło się blisko 6 tys. uczniów. W czasie spotkania wykonałem fotoreportaż przygotowując galerię fotografii oraz wraz z moim operatorem nagrałem tzw. setki do materiału opowiadającego o Arenie na stronę diecezji oraz do ogólnopolskiego programu katolickiego na antenę TVP1.

Hasłem tegorocznej Areny była nadzieja, a w zasadzie brak nadziei, której doświadczają dziś ludzie młodzi. Temat nie został wymyślony od tak, ale z pomocą przyszedł Ojciec Święty Franciszek, który temat nadziei zawarł w swoich orędziach na ŚDM oraz o której mówi w wielu swoich ostatnich przemówieniach.

Jaka była tegoroczna Arena? Jeśli chodzi o młodych – to muszę przyznać, że po rozmowach z nimi odnoszę wrażenie, że dla wielu z nich to jest jedna z nie wielu jak nie jedyna okazja do tego by spotkać się w tak dużym gronie ludzi wierzących lub przynajmniej identyfikujących się z Kościołem Rzymskokatolickim. Wielu z nich czeka na Arenę, i korzysta z tego co ona oferuje – jak na przykład Adoracja najświętszego Sakramentu czy spowiedź – bywa że jest to dla nich jedyna okazja do spowiedzi w ciągu roku. Wielu z nich zwraca również uwagę na nauczanie kardynała, który – jak sami mówią trafia do nich ze swoimi słowami.

Nowatorskim działaniem tegorocznej Areny było wejście z Najświętszym Sakramentem nie tylko na płytę Areny, ale również na trybuny. Wielu młodych czynnie, aktywnie uczestniczyło w tym wydarzeniu ewangelizacyjnym, ale byli i ci, którzy byli ciałem ale duchem – niekoniecznie. Jezus przychodzi do wszystkich – nie tylko do tych, którzy się dobrze mają – ale także do tych, którzy są gdzieś na obrzeżach – stad pomysł, by wyjść do nich –  skoro sami przyjść nie chcą.

4,5 godziny spotkania arenowego to był dobry czas – jestem o tym przekonany – działania Pana Boga, słuchania Słowa Boże, Adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi i modlitwy wstawienniczej, uwielbienie i … kończącym elementem tegorocznej Areny było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych ale nie masowo ale… indywidualnie. To moment, który wielu młodych bardzo mocno przeżyło.

Dla mnie Arena była – tak jak co roku – dniem wielu emocji związanych z wieloma obawami, czy wszystko się uda się uchwycić w obiektywie, czy i jak wyjdą zdjęcia – trzeba brać poprawę, że fotografuje się w zmiennym świetle sztucznym, czy zdążę czy…. Było wiele znaków zapytania ale.. z wielka radością – pisząc to już tydzień po Arenie – mogę powiedzieć, że po raz 7 się udało! Udało się zrobić film do archiwum, wykonać około tysiąca zdjęć z których powstała 274 klatkowa galeria i przygotować teksty do gazety. Jednym słowem… wielkopostna Arena 2024 jest już historią!


Tutaj poprzednie Areny:


FOTOREPORTAŻ Z ARENY MŁODYCH 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here