Artykuł – praktyczny poradnik wielkanocny

0
10

Zbliżają się kolejne w naszym życiu święta Wielkanocne. To czas szczególny, do którego przygotowujemy się przez cały okres wielkiego postu. By w tym roku te święta nie przeszły jak poprzednie bez echa, zechciejmy wspólnie przyjrzeć się praktycznej i religijnej stronie tych świąt.

 

Czas świąteczny rozpoczyna się dość wcześnie, nie jak się to popularnie przyjęło, tj w poranek wielkanocny ale, odważę się powiedzieć już w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna wielki tydzień.

 

Niedziela Palmowa

W tę niedzielę, zwaną także niedzielą Męki Pańskiej udajemy się do świątyni, ale nie z pustymi rękami, ale z przygotowanymi wcześniej palmami. Palmy zabieramy ze sobą nawiązując do ewangelicznych tłumów witających Jezusa, który wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy. Palma zostaje pobłogosławiona i poświęcona. Przynosimy ją do domu, i co dalej? Stoi w wazonie przez jakiś czas, są domy, gdzie poświęcone gałązki wkłada się za obraz, a gdy uschną to… To należy pamiętać, że zostały poświęcone więc nie należy ich wrzucać do śmieci. Nic poświęconego nie wyrzucamy! Co zrobić? Najlepiej spalić, gdy to nie możliwe, to zanieść do kościoła.

Często niedzielę palmową nazywano, niedzielą brudną lub zakupową. Gdyż w niedzielę przed świętami robiono zakupy lub też poświęcano czas na sprzątanie. Jest rzeczą oczywistą, że w żadną niedzielę tego nie robimy, a co dopiero w Niedzielę Męki Pańskiej?

 

Wielki tydzień

Od niedzieli każdy dzień tygodnia ma przedrostek wielki. Wielki poniedziałek, wtorek, środa. To dni przygotowujące do Triduum Paschalnego – trzech dni, które tworzą całość i są jednym wielkim świętem. Te trzy dni wielkiego tygodnia od poniedziałku do środy dobrze wykorzystajmy! Na co? Na mycie okien, trzepanie dywanów i wykonanie wszystkich innych prac, które możemy zrobić wcześniej, by w czasie Triduum skupić się na czymś zupełnie innym. Ktoś powie, że sprzątanie można zrobić przed wielkim tygodniem, owszem ale dla spóźnialskich, to ostatni dzwonek! Czemu nie robić tego np. w czwartek lub piątek? Bo po prostu nie wypada!

 

 

Triduum Sacrum

Święte trzy dni – które rozpoczynają się wieczorem w czwartek Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończą nieszporami – po zachodzie słońca w Niedzielę Zmartwychwstania, to najważniejsze dni w ciągu całego roku liturgicznego. Trzy, a nie cztery? Trzy dni, ponieważ wg. czasu liturgicznego, który odmierzamy wg. rachuby żydowskiej dobę liczy się od zachodu do zachodu słońca. To są święta wielkiej nocy, trzy a nie dwa dni! Byśmy się nie pomylili i nie świętowali wówczas, kiedy tak naprawdę święta się kończą. Czy wiec w święta wypada sprzątać, myć okna, trzepać dywany itd.? oczywiście, że nie! Dlatego też uporajmy się z tym, co się da wcześniej, by duchowo świętować w Triduum.

 

Wielki czwartek

Do południa w katedrach – siedzibie biskupa, odbywa się Msza święta zwana Mszą Krzyżma. To podczas tej celebracji biskup błogosławi dwa oleje: Krzyżmo święte – do sprawowania sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. Olej chorych – do sprawowania sakramentu chorych. Oleje te błogosławi się tylko raz w roku i czyni to tylko biskup.

Wieczorem wierni gromadzą się na Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątka wydarzeń z Wieczernika, gdy Pan Jezus spożył wieczerzę ze swymi uczniami i ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii. W tym dniu pamiętaj o tym, by uczestniczyć w Eucharystii w pełni, tj. by z czystym sercem przystąpić do Stołu Pańskiego. Pamiętaj o modlitwie za kapłanów, którzy wspominają swoje oddanie się Jezusowi w sakramencie kapłaństwa. Nie zapomnij o znalezieniu choćby chwili, by poświęcić ją na adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie w kaplicy przechowania zwanej Ciemnicą.

 

Wielki piątek

To wyjątkowy dzień, kiedy nie sprawuje się Eucharystii, a sprawowana jest Liturgia na cześć Męki Pańskiej. To dzień smutku i żałoby. Przywołujemy na pamięć tamten piątek, Wielki Piątek, kiedy to Jezus został osądzony przez Piłata, skazany na śmierć. To dzień kiedy Bóg – Człowiek umarł na krzyżu z miłości do człowieka. Zachęcam do uczestniczenia w tym dniu w modlitwie o godz. 15:00 koronką do Bożego Miłosierdzia, Drogą Krzyżową odprawianą w kościele lub w zaciszu swojego domu. Ta godzina łaski jest wyjątkowa, nie zapomnijmy o niej. W piątek Męki Pańskiej obowiązuje nas Post Ścisły tj. post ilościowy  -jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz jakościowy – pokarmy bez mięsne. Pojawić się może pytanie: po to ten post? Odpowiedź jest prosta – z miłości. Na miłość Jezusa, odpowiadamy naszą miłością.

W godzinach wieczornych udajmy się na Liturgię Męki Pańskiej do świątyni by wysłuchać ewangelii o męce i śmierci Jezusa wg. relacji św. Jana, by ucałować z małością krzyż, by posilić się Chlebem Eucharystycznym konsekrowanym dzień wcześniej, by towarzyszyć Jezusowi w jego złożeniu do grobu (kaplicy przechowania Najświętszego Sakramentu). W tym dniu zachowajmy ciszę i powagę.

 

Wielka sobota

Ten dzień upływa na dopołudniowym przygotowaniu święconki i pójścia do świątyni, by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Co wkładamy do koszyczka? Chleb – nawiązujący do chleba eucharystycznego, baranka – ofiara Jezusa Chrystusa, mięso i wędliny, sól, pieprz i chrzan (nawiązanie do gorzkich ziół), ciasto, słodycze – słodycz ziemi obiecanej. Idziemy do świątyni, a po poświeceniu z koszyczkiem podejdźmy na chwilę modlitwy do Grobu Pańskiego. Po powrocie do domu święconego nie spożywamy, to co w koszyczku zostało poświęcone spożyjemy podczas śniadania wielkanocnego.

W sobotę zachowujemy także post od pokarmów mięsnych, aż do rozpoczęcia Mszy świętej wieczornej. Nie jest to post nakazany ale wynikający z czcigodnej tradycji Kościoła.

 

Wigilia Paschalna

To Msza święta, która rozpoczyna się przy ognisku przed świątynią, zapalaniem Paschału – świecy symbolizującej Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie kapłan śpiewa pochwałę świecy w Orędziu Wielkanocnym i rozpoczyna się liturgia słowa, dłuższa niż zwykle. W czasie jej trwania po raz pierwszy od 40 dni wybrzmi Gloria i Alleluja. W dalszej części liturgii ma miejsce błogosławieństwo wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego też przynosimy ze sobą na Mszę świętą świece. Następnie liturgia Eucharystyczna i komunijna zakończona uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem połączonym z Alleluja.  

 

Poranek wielkanocny i niedziela

W dzień zmartwychwstania, w godzinach porannych w świątyniach odbywa się tzw. Msza święta Rezurekcyjna połączona z procesją, by obwieścić całemu światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! W tym dniu było by dobrze, jeśli to możliwe uczestniczyć w porannej Eucharystii, a po niej wraz z rodziną, zasiąść do wielkanocnego stołu spożywając śniadanie i święconkę. Niedzielę wielkanocną i tzw. drugi dzień świąteczny przeżyjmy z najbliższymi dzieląc się radością ze zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.

 

Kolejne święta w naszym życiu, kolejna Wielkanoc, ale może jednak trochę inna, przeżywana bardziej świadomie. Przeżyjmy dobrze te święta. Niech będą innymi świętami niż zwykle, niech będą wyjątkowe!   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here