WAŻNE TERMINY DLA EKUMENISTY

0
26

Muzealne spotkania z cyklu

„W kręgu kultur i tradycji wyznaniowych” w 2008 roku 
 

Miejsce spotkań – Sala Lustrzana Pałacu Poznańskich, godz. 18.00
Wstęp – bezpłatny.

 
  Spotkania utrzymane w duchu ekumenizmu, są programem aktywnego uczestnictwa i żywego doświadczenia, jakie płynie z wzajemnego kontaktu przedstawicieli różnych środowisk wyznaniowych i kulturowych. Są także muzealnym projektem dialogu kultur i wyznań oraz promocją kultury międzyreligijnego dialogu.

 
Muzealne spotkania „W kręgu kultur i tradycji wyznaniowych” realizowane są w ramach oferty edukacyjnej dla dorosłych i młodzieży. Ich atrakcyjność staramy się zachować poprzez interesującą tematykę, prezentacje multimedialne, wystawy, reportaże fotograficzne, występy chórów i zespołów muzycznych, a przede wszystkim w oparciu o wiedzę oraz kompetencje zapraszanych gości i współorganizatorów spotkań.

10 kwietnia, godz. 18.00 „Chrześcijanie, którzy święcą sobotę. Poznajmy Adwentystów”
 
    Adwentyści Dnia Śiódmego są chrzescijańską wspólnotą religijną, wywodzącą się z protestanckiej tradycji wyznaniowej. Już w samej nazwie Kościoła czytelna jest zasada kultu publicznego, akcentująca biblijny nakaz święcenia siódmego dnia tygodnia, czyli chrześcijańskiej soboty.
    W Łodzi adwentyści mają ponad studziesięcioletnią historię swej obecności w mieście. Jest to najstarsza na obecnych ziemiach polskich wspólnota adwentystyczna. Poznajmy ich bliżej w duchu międzywyznaniowego zbliżenia podczas spotkania z przedstawicielami Kościoła Adwentystycznego, które poprowadzi pastor Remigiusz Krok.
    W trakcie spotkania wystąpią zespoły muzyczne łódzkiego zboru z repertuarem pieśni w stylu gospel i „praise & worship”. Dowiemy się także, dlaczego przedmiotem zainteresowania naukowców jest wyjątkowa zdrowotność adwentystów, a także w jaki sposób służą mieszkańcom miasta.
 
13 maja, godz. 18.00 „Polskie Kościoły protestanckie wobec ekumenizmu – wybrane zagadnienia”
 
    Zarys historii ruchu ekumenicznego na świecie i w Polsce będzie tłem do dalszych rozważań w zakresie ekumenizmu. Poprowadzi je gość wieczoru – Mirosława Weremiejewicz, teolog, doktorantka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, która swoją rozprawę doktorską pisze pod kierunkiem najznamienitszego ekumenisty prof. Karola Karskiego.
    W trakcie spotkania poruszone zostaną bardzo interesujące zagadnienia związane z problemami pojawiającymi się w dialogu ekumenicznym, takimi jak: pojmowanie Kościoła i urzędów kościelnych, wzajemne uznawanie sakramentu chrztu, interkomunia, czyli dopuszczanie do Stołu Pańskiego członków innych Kościołów, czy też kwestia małżeństw mieszanych. Omówione także zostaną główne osiągnięcia ruchu ekumenicznego na świecie i w Polsce, a więc powołanie do życia Światowej Rady Kościołów, jak również podpisanie przez Kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przez Kościół Rzymskokatolicki dokumentu o wzajemnym uznawaniu chrztu.
    Mając na uwadze zainteresowania teologiczne prelegentki (wszystko co dotyczy relacji pomiędzy poszczególnymi Kościołami: podobieństwa, jak i różnice, podziały, odmienne rozumienie tych samych kwestii, symbolika – wiedza o Kościołach, współpraca i ekumenizm) zachęcamy uczestników spotkania do zadawania pytań i dyskusji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here