Po co zamawiać wypominki?

0
23

Polska mistyczka, pochodząca z Archidiecezji Łódzkiej, kandydatka na ołtarze – Wanda Malczewska w czasie jednej ze swoich wizji doświadczyła kontaktów z duszami czyśćcowymi. Owo spotkanie tak relacjonuje: „Dziś w nocy, gdy się przebudziłam usłyszałam glos płaczliwy: – Zmiłujcie się nad nami przynajmniej wy, krewni i przyjaciele nasi, gdyż bardzo cierpimy w więzieniu czyśćcowym. Wy żyjący nie macie pojęcia jakie tu męki ponosimy. (…) My sami nic zrobić nie możemy ale wy możecie za nas zrobić dużo…”

W myśl słów, Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, każdy z nas żywych, może coś uczynić dla tych, których Pan Bóg odwołał już do wieczności. A co?

Pod koniec października w naszych parafiach w ogłoszeniach parafialnych zaczynają się pojawiać ogłoszenia takiej lub podobnej treści:

W zakrystii i kancelarii parafialnej przyjmujemy imiona i nazwiska

 naszych drogich zmarłych do wypominek jednorazowych, półrocznych lub rocznych.

Czym są owe wypominki? Po co je mamy zamawiać? Jaki jest cel ich wygłaszania?  Spróbujmy na te i podobne pytania w sposób zwięzły odpowiedzieć.

Otóż ,wypominki są modlitwą za zmarłych z naszych rodzin: rodziców, krewnych, przyjaciół współmałżonków, zmarłe dzieci. Modlitwa ta odmawiana jest codziennie (przez oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych) lub też raz w tygodniu (przez okres całego roku). Wypominki, to wymienianie imion i nazwisk zmarłych połączone z modlitwą, czy to różańcową czy inną żałobną.

Skąd wzięła się taka forma modlitewna? Sięgając do Starego Testamentu w drugiej księdze Machabejskiej przeczytamy, że Książe Izraelski Juda za poległych swoich żołnierzy złożył ofiarę przebłagalną w świątyni, aby zostali uwolnieni od grzechu. Jak powie dalej Słowo Boże: bardzo pięknie i szlachetnie uczyni, myślał bowiem o zmartwychwstaniu.(2Mch.12, 43-46) Tyle Biblia. W tradycji Kościoła tj. w katechizmie ostatnim uczynkiem co do duszy jest modlitwa za żywych i umarłych, a polskie powiedzenie dopełni tego i powie: obowiązkiem żywych jest modlitwa za zmarłych.

Skąd wzięła się ta modlitwa, odpowiedź oparta jest na Piśmie świętym i na czcigodnej Tradycji Kościoła, który modli się za tych, którzy zakończyli już doczesne pielgrzymowanie. Ich dusze, które są w ręku Boga, mogą potrzebować naszego wsparcia modlitewnego, by pomóc im w ich zbawieniu. To jest także swoista współpraca dwu Kościołów – Kościoła pielgrzymującego (nas, którzy idziemy przez ziemię) z Kościołem tryumfującym (tymi, którzy przeszli już do wieczności).

Po co zamawiać wypominki? W naszej ojczyźnie, co niezaprzeczalnie widzi każdy, jest wielki szacunek i cześć dla przodków, dla zmarłych. Miłością i szacunkiem otaczamy ich groby : wystawiamy piękne, monumentalne pomniki, z kamienia, który jest trwały i mocny jak nasza miłość i pamięć o zmarłych. Stawiamy kwiaty (wyraz naszej miłości), zapalamy znicze (symbol naszej pamięci), to jest to wszystko co czynimy dla uczczenia naszych zmarłych sposób materialny. Ale… obok tego jest także to, co jest wyrazem naszej miłości dla tego co duchowe! Tym jest Msza św. –  bezkrwawa Ofiara Pana Jezusa składana na ołtarzu za zmarłych (w dzień ich urodzin, imienin, rocznicę śmierci), modlitwa wypominkowa  zanoszona za zmarłych w swojej parafii oraz codzienna nasza modlitwa za zmarłych (pacierz, różaniec czy koronka do Bożego Miłosierdzia). Po co wypominki – bo to nasz duchowy obowiązek, to wyraz naszej miłości do tych, których kochamy. To także swoista spłata długu wobec tych, którzy uczyli nas modlitwy oraz miłości do Pana Boga, Kościoła świętego.

Módlmy się za naszych zmarłych, niech obok zewnętrznych wyrazów naszej miłości i pamięci obecny będzie także aspekt duchowy – modlitwa, która nie jest widoczna dla oczu ciała ale pomocna potrzebującej duszy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here