Miał być wolny tydzień, a tu… poniedziałek pracowity, a wtorek – również, tyle tylko że za kamerą i z aparatem w ręku. 13 grudnia to rocznica Stanu Wojennego, stąd tez pojechałem do jednego z wyjątkowych kościołów na mapie mojego miasta, gdzie w czasie stanu wojennego i czasów komunistycznych odprawiane były Msze Święte za Ojczyznę oraz gdzie prowadzone było duszpasterstwo wspomagające osoby internowane i ich rodziny.
To przy tym kościele gromadził się powstający w moim mieście związek zawodowy Solidarność. W 41. rocznicę wybuchu Stanu Wojennego uczestniczyłem we Mszy świętej, której przewodniczył kapłan związany z solidarnością, a słowo boże wygłosił duchowny mocno związany z duszpasterzem Solidarności czasów komunistycznych.
Natomiast wieczór spędziłem na uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył sekretarz i świadek życia Papieża Polaka – ksiądz kardynał Stanisława Dziwisz. Przed liturgią poszedłem do zakrystii, aby się przedstawić księdzu kardynałowi i zapytać czy mogę filmować. Miałem okazję zamienić kilka słów i zrobić pamiątkową fotografię.
Podczas liturgii – której przebieg rejestrowałem – miałem okazję usłyszeć świadectwo jakie kard. Dziwisz dał o świętym Janie Pawle II ale również o tym, jakie zadanie nam zostawił nasz Rodak. Papieskie relikwie zostały umieszczone w bocznym ołtarzu.
Zarówno pierwsze jak i drugie wydarzenie, które były w odstępstwie zaledwie 2 godzin stały się dobra okazją z zgromadzenia materiału, który następnie – po przygotowaniu – opublikowałem w mediach diecezjalnych i ogólnopolskich. Każdy taki news, nagranie i fotografie wysłane do KAI-u, a z agencji do mediów katolickich oraz świeckich pozwala pokazać działalność Kościoła lokalnego na arenie ogólnopolskiej.