Codzienne życie księdza
I rozpoczęło się codzienne Zycie księdza. Jak ono wygląda, to pytanie nurtuje wielu ludzi. Wielu chciało by wiedzieć, wielu pyta ale są i tacy, którzy nie maja na tyle odwagi by o to zapytać. Co ksiądz robi, czym się zajmuje, jak wygląda dzień z życia księdza? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć.
Ksiądz rozpoczyna tydzień od najbardziej pracowitego dnia, pierwszego dnia tygodnia, jak mówi o tym dniu liturgia mszalna: pierwszy dzień tygodnia, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał i zesłał na apostołów Ducha świętego. Tym dniem jest oczywiście niedziela. Jest to najbardziej pracowity dzień. Pracowity, jeśli można tak powiedzieć. Można także inaczej mówiąc o dzień wytężonej posługi kapłańskiej. Każdy młody kapłan w niedzielę sprawuje jedną lub dwie Msze święte a podczas pozostałych sprawuje sakrament pokuty słuchając spowiedzi wiernych. Po spowiedzi wychodzi z konfesjonału by pomóc w udzielaniu Komunii świętej. Ktoś powie, co to za praca? Jak można się tym zmęczyć? To prawda, zapewne nie jest to praca fizyczna jak praca na budowie domu czy drogi ale zupełnie inna gdy człowiek może nie na pracuje się fizycznie ile intelektualnie i duchowo. Jak to? – może pojawić się pytanie! Tak bo czasem gdy ktoś przyjdzie do konfesjonału i wyzna swoje grzechy, przyjdzie prosić o pomoc, wsparcie duchowe, wskazanie drogi do wyjścia z duchowych kłopotów, czasem coś powiedzieć, dać dobrą, mądrą radę. To nie jest takie proste!
W tym miejscu chciałbym zaznaczyć że niedziela jest dniem posługi, do której należy się tejże przygotować. O jakie przygotowanie chodzi? O przygotowanie Słowa Bożego – homilii lub kazania. Dziś wierni chcą usłyszeć głoszone sowo Boże, stawiają pytania i chcą na nie uzyskać odpowiedź, chcą wiedzieć jak Boże Słowo przenieść na swoje życie, jak je wcielać w codzienność! By dać wiernym wskazówki, samemu trzeba się przygotować, napisać kazanie, by potem je wygłosić. Tak wygląda niedziela najważniejszy dzień tygodnia – swoisty szczyt!
Następnie poniedziałek, wtorek środa, czwartek, piątek, sobota i zmów…. Niedziela. A w tygodniu co ksiądz robi? Każdy kapłan obok sprawowania sakramentów jest wezwany do tego by głosić ewangelię. Dokonuje się to w kościele w czasie liturgii ale, przekłada się to także na katechizowanie w szkole. Kapłani chodzą więc do szkoły i nauczają katechezy. Tak więc codzienność w tygodniu wygląda tak, że rano na 7:00, 8:00, 9:00 lub tez po południu ksiądz zabiera swoje notatki, plecak i idzie do szkoły by nauczać katechezy. Jak ona wygląda w szkole to już jest inny temat, na oddzielny artykuł. Dziś napiszę tylko, że kapłan wezwany do nauczania idzie i głosi, idzie i sieje słowo jak ziarno na glebę serc i umysłów młodych ludzi powierzonych jego nauczycielskiej pieczy.
Obok katechizowania, duchowny wezwany jest do codziennej Eucharystii, którą sprawuje w swojej parafii oraz posługi w konfesjonale. Każdy ksiądz to p[o części także urzędnik. Chodź brzmi to dziwnie to jednak tak jest. Każdy bowiem siada w kancelarii parafialnej i wypełnia druki, wypisuje księgi metrykalne, stawia pieczątki. To codzienność. Parafianie przychodzą by ustalić datę chrztu, ślubu, przychodzą z prośbą by pochować swoją najbliższą osobę. Posługa w kancelarii wymaga wielkiej delikatności, wyczucia taktu i kultury. Czasem rozmowa jest bardzo trudna, gdy nie można wydać jakiegoś zaświadczenia z uwagi na to że ktoś nie ma prawa by je otrzymać. To trudne, a czasem bardzo ciężkie jest odmówić, ale… takie jest Prawo Kościoła i posługa w kancelarii.
W codzienność kapłańską w tygodniu wpisuje się także posługa pogrzebowa. Gdy kapłan najczęściej w godzinach południowych lub popołudniowych odprawia Mszę świętą pogrzebową lub sprawuje nabożeństwo pogrzebowe, odprowadzając na miejsce wiecznego spoczynku swoich parafian. Ta posługa wymaga wiele współczucia, serdeczności a także otwarcia i zrozumienia dla wiernych, którzy utracili osobę najbliższą.
Tak wygląda w tygodniu ranek, południe i popołudnie księdza a wieczór? Wieczorem najczęściej po Mszy świętej wieczorowej jest czas na prowadzenie przez księdza różnego rodzaju duszpasterstwa parafialnego wśród dzieci, młodzieży, rodzin i starszych. Mam na myśli tu różnego rodzaju grupy parafialne w których obecność kapłana jako opiekuna duchowego jest niezbędna.. Oaza Dzieci Bożych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Kościół Domowy, Koła Żywego Różańca, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Rycerstwo Niepokalanej, Ministranci tych grup wymieniać można by wiele. W nich wszystkich o tak różnych duchowościach i charyzmatach obecność księdza jest bardzo ważna.
Tak zakończył się tydzień. Jednak w tygodniu księdza diecezjalnego jest jeden dzień poświęcony na wypoczynek. Jest to tak zwana niedziela, która wypada różnie: we wtorek, czwartek lub piątek. Dzień kiedy można odpocząć i kiedy spełnia się „obowiązków ani w szkole ani w parafii. W księdze rodzaju przeczytamy, że siódmego dnia Pan Bóg odpoczął po dziele stworzenia i uczynił ten dzień świętym. Dla księdza ten dzień wypada w inny dzień tygodnia gdyż bez jego posługi nie było by możliwe wypełnienie Trzeciego Przykazania Bożego: Pamiętaj abyś dzień święty święcił. W tym miejscu wyjaśnię, że posługa księdza w świątyni w niedzielę jest uczczeniem dnia Pańskiego!
Obok tych wszystkich zadań postawionych przed duchownym, katolickim w czasie tygodnia każdy musi znaleźć i wygospodarować czas na swoją osobistą modlitwę i spotkanie z Panem Bogiem. Modlitwa brewiarzowa, różaniec, modlitwa osobista, adoracja, lektura duchowna, przygotowanie się do katechezy. Na to także trzeba znaleźć chwilę.
Jak wygląda życie księdza? Oto tak jak wyżej zaprezentowałem. Jest to przedstawione w takim wielkim skrócie, który postaram się jeszcze rozwinąć.