czas urlopu – czas wypoczynku… ale jakiego?

0
128

I nadszedł wreszcie długo wyczekiwany czas –  czas urlopu. Wreszcie będzie można odpocząć od szarej zwykłej codzienności, a zrobić zupełnie coś nowego, coś na co ma się ochotę ot choćby dłużej pospać nie myśleć o tym, że trzeb wstać wcześnie rano bo trzeba iść do szkoły, można posiedzieć do późna w nocy nie myśląc, że rano nie będzie się miało siły. Wspaniały czas urlopu. Jednak w czasie odpoczynku bardzo często można się trochę zagubić… Co to znaczy zagubić?

Z czym kojarzy się nam wypoczynek? Dla wielu z ludzi wypoczynek jest słodkim nic nie robieniem… I rzeczywiście nic nie robienie nie równa się wypoczynek – wbrew pozorom.

Wszystkie grzechy – powiedziałeś mi – zdają się wyczekiwać na pierwszą chwilę bezczynności. Zapewne sama bezczynność jest już grzechem!  –  ten, kto się oddaje pracy dla Chrystusa, nie powinien mieć ani jednej chwili wolnej, gdyż odpoczynek nie oznacza bezczynności, ale szukania odprężenia w zajęciach wymagających mniejszego wysiłku. (Droga357).


Wśród wielu propozycji na te wakacje wybrałem jedną. Czy dobrą… to już może zostawię swojej wewnętrznej ocenie.

Trzeba nam pamiętać o jednym, że nawet nasz wypoczynek powinien być zorganizowany. Kiedyś od jednego ze starszych księży usłyszałem, każdy czas należy dobrze wypełnić, zaplanować. Każda chwila wolna, niezaplanowana może być zmarnowana, a co najważniejsze może stać się okazją do działania w moim wnętrzu złego ducha. Może spowodować bałagan wewnętrzny, który nie będzie łatwo ogarnąć.

Czy rozumiecie dlaczego dusza traci pokój i pogodę, kiedy oddala się od swego celu; kiedy zapomina, że Bóg stworzył dla świętości? Starajcie się nigdy nie zagubić tego nadprzyrodzonego punktu widzenia, również w czasie rozrywki lub odpoczynku, które w życiu każdego człowieka są równie potrzebne jak praca.(Przyjaciele Boga 10)


Czas wolny należy więc dobrze zaplanować, a nasz wypoczynek niech będzie czasem także intensywnym ale w czynieniu rzeczy innych niż tych co zwykle, tych codziennych – rzeczy dobrych. Zaplanować to znaczy nie zrezygnować z tego co jest najważniejsze a więc kontaktu z Bogiem poprzez codzienną modlitwę – pacierz, adorację Chrystusa Eucharystycznego w tabernakulum, Mszę świętą, czytanie Pisma świętego. Czas wolny to czas także na dobrą lekturę, lekturę katolicką.

Czas wolny jest dany nam by naładować swoje siły zarówno te fizyczne jak i duchowe. Niech czas nam dany nie będzie czasem zmarnowanym ale przyniesie dobre owoc. Niech po czasie wypoczynku będziemy mogli powiedzieć  – dobrze wykorzystałem ten czas, nie zmarnowałem go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here