W tradycji polskiej Maj to miesiąc Maryjny, czas doceniania przydrożnych kapliczek oraz  śpiewanej litanii. To wyjątkowy miesiąc, kiedy cały świat – jakby w jednej chwili – budził się do życia po zimowym letargu. To jest miesiąc kiedy modlitwy mkną do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej.

W tym roku postanowiłem sobie – i póki co udaje mi się to – by codziennie w miesiącu maju odmówić lub odśpiewać Litanię Loretańską do Matki Bożej. Najczęściej odmawiam ją w domu, czasem jadąc na zdjęcia – czyli będąc niejako w pracy – ale bywają dni – kiedy nie mając wieczornych obowiązków uda się pójść na nabożeństwo majowe – tzw. majówkę do kościoła.

Jakże piękna to tradycja – nasza Polska tradycja – by śpiewać litanię ku czci Matki Bożej – Matki Jezusowej i naszej Matki. Jaka to radość omadlać intencje nasze i naszych bliskich – bo przecież nikt inny nas tak nie zrozumie jak nasza niebieska Matka – Maryja! Gorąco zachęcam, by znaleźć chwilę i pójść na majowe czy do świątyni, czy do przydrożnej kapliczki lub odmówić ja w domu.