Nagranie w Gminie Żydowskiej

0
50

Zbliżający się ogólnopolski Dzień Judaizmu porusza do wielu nowych inicjatyw, związanych także z dialogiem Katolicko-Żydowskim. Choć odbywa się on na wysokich szczeblach, to ma także swoje zastosowanie w takiej zwyczajnej codzienności.

We wtorek 12 stycznia, wraz z księdzem odpowiedzialnym za jeden z katolickich tygodników w mojej diecezji wybraliśmy się do Gminy Żydowskiej, aby nagrać rozmowę z Rabinem, który już od kilku lat mieszka w moim mieście i posługuje swoim współwyznawcom.

To już druga wizyta z kamerą w Gminie. Pierwsza miała miejsce blisko 3 lata temu – a pisałem o niej tutaj.

Muszę powiedzieć, że choć sam wystrój synagogi domowej – gdzie odbywało się nagranie, się nie zmienił, to rozmówca – to po trzech latach – jeśli można mi ocenić – całkiem  inny człowiek. Radosny, otwarty, życzliwy i pełen zaangażowania. Niesamowite jest to, jak otwarcie nas przyjął i jak chętnie odpowiadał na pytania, które były mu postawione. To jest – przynajmniej według mnie – praktyczny dialog – gdy potrafimy ze sobą rozmawiać, gdy nie afiszujemy się ze swoją wyższością, odmiennością, „lepszością”.

Oczywiście – już tradycyjnie – po nagraniu musiało być wspólne selfie – takie na pamiątkę, ale… i obrazujące jak się zmieniamy. Rabin i ksiądz dziś  i z 2019 roku.

Wywiad z Rabinem 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here