Oktawa uroczystość Wszystkich Świętych, to nie tylko czas na to by „zdobywać” duchowe łaski dla zmarłych z rodziny, tzn. odpusty, nie tylko czas by odwiedzać groby naszych bliskich, ale również ten moment by wraz z innymi modlić się za tych, którzy udzielali nam sakramentów świętych i przewodzili Kościołem do którego należymy przez sakrament Chrztu Świętego.

W piątek po uroczystości Wszystkich Świętych wziąłem udział w modlitwie jednej z kapituł mojej diecezji, której kanonicy modlili się za zmarłych biskupów oraz tych, którzy przez laty zasiadali w stallach kanonickich tej czcigodnej kolegiaty od XVI wieku.

Przepiękna zabytkowa kolegiata – w części już odnowiona – jest miejscem, gdzie od wieków wierni pod przewodnictwem swoich kapłanów zanoszą modlitwy do Boga w intencjach swoich, Kościoła i świata. Patronem Kolegiaty jest św. Mikołaj – Biskup i Męczennik, a jego obraz widnieje jako zasłona ołtarza głównego skrywającego kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dzięki uprzejmości pana kościelnego udało mi się zarejestrować zasłonięcie i odsłonięcie ołtarza głównego – dzięki czemu sfotografowałem obraz św. Mikołaja – patrona Kolegiaty. Ale nie tylko… bo jak się okazuje ołtarz główny ma dwie zasłony – dwa obrazy. Drugą zasłoną – obrazem ołtarzowym jest wizerunek Pana Jezusa ukrzyżowanego.

Takie wyjazdy na teren diecezji, do różnych parafii sprzyjają nie tylko fotografowaniu miejsc, ale również nagrywaniu krótkich filmików. Tym razem udało mi się ograć całe wnętrze XVI wiecznej świątyni, z czego powstał blisko 10 minutowy film.

Stosunkowo młoda diecezja – mająca zaledwie ciut ponad 100 lat nie ma na swoim terenie zbyt wielu tak zabytkowych świątyń jak ta, tym bardziej warto pokazać takie skarby, by nie tylko uwiecznić ale i rozsławić to zabytkowe i czcigodne miejsce na mapie mojego lokalnego Kościoła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here