Niedzielne południe spędziłem w klasztorze klauzurowym, uczestnicząc w uroczystościach związanych z jubileuszem 60-lecia ślubów zakonnych Siostry, która choć jest siostrą klauzurową, to jednak znaną przez wszystkich, którzy to wyjątkowe miejsce odwiedzają.

Siostra Klara, której jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych obchodziliśmy jest karmelitanką bosą, która od wstąpienia do klasztoru jest tzw. siostrą zewnętrzną, która jest „pomostem” pomiędzy światem zamkniętym – klauzurą, a światem zewnętrznym.

Siostrę Klarę poznałem, kiedy jeszcze przed wstąpieniem do seminarium odwiedzałem Karmel znajdujący się w moim mieście. Siostra Klara jest w tym klasztorze od kiedy pamiętam i zawsze – od kiedy pamiętam jest uśmiechnięta, radosna, pogodna i… wiecznie zapracowana starając się pogodzić swoją posługę – życie ukryte z czynnym, to co klauzurowe z tym, co światowe.

Uroczystości, o których dowiedziałem się tzw. pocztą pantoflową, bo siostry nie mają w zwyczaju „się reklamować” postanowiłem zarejestrować i utrwalić wielkie święto Siostry Zakonnej, która całe swoje życie zakonne służy, służy, i raz jeszcze napiszę służy ludziom przybywającym do klasztoru oraz siostrom, które mieszkają w klauzurze.

Niezwykle wzruszającym dla mnie momentem uroczystości, której przewodniczył ksiądz biskup, był moment odnowienia profesji zakonnej, który dokonał się na ręce Matki Przeoryszy przy kracie klauzurowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here