Wieczory w Medjugorie

0
80

Drugi dzień pielgrzymowania – rozpoczęty nad morzem – zakończył się tzw. wieczornym programem sanktuarium, który rozpoczyna się o godz. 18:00 a kończy się po godzinie 21:00.

Dokładnie o 18:00 na placu za kościołem przy ołtarzu polowym rozpoczyna się modlitwa różańcowa prowadzona przez oo. Franciszkanów – w Polsce zwanych Bernardynami lub Reformatami. Odmawia się dwie części różańca świętego w czasie których – dokładnie o 18:35 rozlegają się dzwony – przerywa się różaniec na pamiątkę objawień, które właśnie w tym czasie odbywały się w tym miejscu.

Potem kończy się modlitwa różańcowa i o godz. 19:00 celebrowana jest Eucharystia z kazaniem w języku chorwackim, choć każdy z księży odprawia ją tak naprawdę w swoim własnym języku. Całość liturgii jest tłumaczona stąd każdy z księży i świeckich ma uchu słuchawkę, by zrozumieć głównego celebransa.

Eucharystia kończy się wspólną modlitwą tzw. koronką pokoju, o której odmawianie prosiła Matka Boża w swoich objawieniach. Koronka pokoju to modlitwa Wierzę w Boga, oraz siedem razy Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu. Na zakończenie koronki pokoju odmawia się wezwanie: Królowo Pokoju – módl się za nami!

Po Eucharystii miała miejsce godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której śpiew przeplatany był modlitwą i ciszą – raz po raz przerywaną niekończącymi się cykadami, które w dzień i w nocy nieustannie cykają.

Adoracja N.S. kończy wieczorny czas modlitwy. Pątnicy udają się na spoczynek, by następnego dnia realizować program pielgrzymkowy – inny, a zarazem bardzo podobny każdego kolejnego dnia.

Wieczory w Medjugorie mają swoją specyfikę i dynamikę. W piątki zamiast adoracji N.S. odbywa się Adoracja Krzyża. Na środku przed ołtarzem ustawiony jest duży krucyfiks z wizerunkiem Chrystusa, a modlitwa podzielona jest na trzy części – śpiew przy akompaniamencie gitary, modlitwy prowadzącego – ojca franciszkanina oraz cisza. Z tą ciszą to nie tak do końca jest prawda, gdyż cykady… cały czas śpiewają – od rana do nocy.

W niedziele i poniedziałki również nie ma adoracji N.S. a jego miejsce jest odmawiana modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała. Modlitwa, którą prowadzi franciszkanin jest napisana – a więc nie spontaniczna, bardzo mocno osadzona w realiach biblijno – teologicznych, bez nadzwyczajnych egzaltacji, a po każdej części tej modlitwy ma miejsce śpiew lub sam utwór gitarowy.

Po jej zakończeniu odmawiana jest jeszcze jedna cząstka różańca świętego. Tak kończy się wieczorny – wspólny –  program modlitewny w sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here