W tym roku – a dokładnie 14 lutego tego roku – minęła kolejna 80. rocznica powstania Armii Krajowej. Z tej okazji w jednej ze świątyń mojego miasta miała miejsce uroczysta Msza święta, której przewodniczył mój arcybiskup.

Dzięki uczestnictwu i relacjonowaniu tej wyjątkowej uroczystości miałem okazję spotkać, sfotografować, a przede wszystkim zobaczyć na własne oczy Bohaterów mojego miasta, który w swojej młodości byli żołnierzami polskiego podziemia – Armii Krajowej.

Na obchodach obecni byli żołnierze Armii Krajowej: Barbara ps. „Muszka”, ppł. Włodzimierz ps. „Niemen” , ppł. Jan ps. „Sęp” oraz por. Uhryn ps. „Żak”.

Ta wyjątkowa uroczystość była wielkim dziękczynieniem za Bohaterów, który nie bali się złożyć swojego życia na ołtarzu Ojczyzny, z miłości do Niej poświęcili swoją młodość, swoje siły, swoje zdrowie i swoje życie. Zanoszono także modlitwę za Ojczyznę – za Polskę oraz o pokój na Ukrainie i całej Europie środkowo wschodniej.

Gdyby nie moja posługa, nie to, co robię z pewnością nie miałbym okazji spotkać wyjątkowych i szczególnych ludzi, który są dla mnie wzorem miłości do Ojczyny. Obym i potrafił ją tak kochać jak żołnierze Armii Krajowej.

Armia Krajowa została powołana rozkazem naczelnego wodza z 14 lutego 1942 roku. Od tego momentu jej żołnierze stali się żołnierzami Wojska Polskiego, a sama formacja zbrojnym ramieniem polskiego państwa podziemnego, które było czymś niespotykanym gdzie indziej w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here