Zakończył się Adwent – kościelny okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Minęły cztery niedziele, których uwieńczeniem stały się Święta. Chcąc podsumować tegoroczny czas Adwentu, należałoby zadać sobie pytanie- czy coś się zmieniło w tym minionym czasie? Czy ten czas coś we mnie zmienił? Czy stałem się lepszy, pobożniejszy, czy ukochałem Jezusa jeszcze bardziej jako wierzący, jako ksiądz?

Myślę, że nie ulegnę pokusie, by na powyższe pytania tutaj odpowiedzieć, ale stawiam je i sobie i tym, którzy to czytają, by powiedzieć wprost – czy to był kolejny Adwent mojego życia, czy było to wyjątkowy inny, szczególny czas oczekiwania na Święta.

Każdego roku – już od kilku lat – tak samo i w tym roku w adwencie podjąłem pewne postanowienia. Tym razem w pewnej konkretnej intencji postanowiłem odmówić sobie słodyczy (w jakiejkolwiek formie) oraz napicia się piwa i innych napojów alkoholowych. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. Jak lubi się zjeść każdą ilość czekolady lub napić się piwa od czasu do czasu, to jest to konkretne wyrzeczenie. Ktoś kiedyś mi powiedział – takie postanowienia adwentowe czy wielkopostne, to dobre, owszem, ale dla dzieci, ale nie dla dorosłych. Osobiście nie zgadzam się z tym poglądem i uważam, że dobrowolne podjęcie takiego lub innego wyrzeczenia – to po pierwsze chęć pracy nad sobą, swoim charakterem, nawykami i przyzwyczajeniami.- po drugie – coś co mogę dać Panu Bogu od siebie, z siebie (choć mam świadomość, że to Panu Bogu nie jest wcale potrzebne) – po trzecie – takie czy inne wyrzeczenie sprawia, że czas (czy to Adwentu czy Postu) staje się inny, wyjątkowy i szczególny – a nie taki jak okres zwykły w którym nic w naszej codziennym życiu się nie zmienia.

Kiedy przychodzą Święta, a wraz z nimi zakończenie okresu przygotowania wówczas stajesz przed szopką betlejemską – przed Nowonarodzonym i co? Czy masz coś Mu do ofiarowania? Czy mogę dać coś od siebie? A może staję przed Bogiem z pustymi rękoma?

Adwent 2021 się zakończył. Czy był inny niż te, które były wcześniej w moim życiu?  Czy był wyjątkowy, inny i zwyczajny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here