W roku wiary o niewierze…

0
443

Jakiś czas temu na bloogu pisałem o tzw. ślubach humanistycznych. Dziś chciałbym  zatrzymać się nad kolejną ceremonią humanistyczną jaką jest: ceremonia dedykacji.

Ceremonia ta dotyczy rodziców i nowo narodzonego dziecka. Celem zorganizowania takiej ceremonii jest, jak piszą jej twórcy, są dwa punkty: (cyt: – pochodzą ze strony zajmującej się ceremoniami humanistycznymi)

  1. Pierwsza część dedykacji składa się z obietnicy złożonej przez rodziców, dotyczącej różnorakich ideałów i wartości (w znaczeniu humanistycznym).
  2. Druga cześć ceremonii polega na nadaniu dziecku imienia. Wybór imienia podkreśla niepowtarzalność, autonomię i wartość potomka.

Zwróćmy uwagę , że zaznaczono – ideały i wartości humanistyczne tzn. pozbawione odwołań do Stwórcy, Boga. Chodzi o całkowite świeckie potraktowanie tej ceremonii.

Ok. to jest sprawa zupełnie jasna i oczywista. Przecież nie wszyscy muszą  być wierzący, nie wszyscy muszą przyjąć Chrzest. Zawsze ten pierwszy z siedmiu wszystkich sakramentów można zastąpić czymś zupełnie innym np. ceremonią dedykacji. Nie ma co się czepiać. ALE…

Gdy ogląda się stronę naszych Humanistów można natrafić na dwa dyplomu- tak bym to nazwał które zastanawiają…

 

Przykład 1.

Tzw. rodzice honorowi – których celem jest: troska o dobrostan i … mają szczególnie wspierać rodziców w relacjach z dzieckiem. Piękne wartości i jakie świeckie, szkoda tylko, że można się w nich dopatrzeć przepięknej Chrześcijańskiej tradycji – Rodziców Chrzestnych. Których zadaniem jest wspomaganie rodziców dziecka ochrzczonego w chrześcijańskim wychowaniu potomstwa.

Ot takie podobieństwo. Dobrze, że nasi Humaniści mają skąd wziąć przykład…

 

Przykład 2.

 

Dyplom dla starszej siostry. Bardzo piękny i godny pochwały. Siostra ma być: przyjaciółką, przewodniczką, mentorką i…. aniołem stróżem. Ehhh ci nasi Humaniści!!! Bez Pana Boga ale z Jego aniołami. W świeckich wartościach o chrześcijańskim zabarwieniu.

Ktoś zarzuci mi czepianie się? Może tak ale…. Nie można w świecie stworzonym przez Boga żyć tak jakby się nie zaważało Jego obecności! Nie można żyć tak jakby On nie istniał. Bo nawet gdy się usilnie tego chce – czego przykłady mamy wyżej to i tak to nie wychodzi!

Ech ci nasi Humaniści….

 


Cytaty i fotografie dyplomów zaczerpnięte ze strony – ceremonie humanistyczne – ceremonia dedykacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here