Powołanie do … mądrości!

0
117

Kolejny z cyklu artykułów Mnicha pisanych do Rycerza Młodych – zapraszam do lektury.

 Wszystko co dobre szybko się kończy. Zakończyły się wakacje, czas wypoczynku i relaksu. Stajemy teraz przed nową, starą rzeczywistością. Rozpoczęcie roku szkolnego, pierwszy dzwonek, nowe przedmioty, zdobywanie ocen, ranne wstawanie i stare przyjaźnie. Jak my to dobrze znamy! Znowu szkoła – takie i podobne stwierdzenia padają  w tych dniach z ust dzieci i młodzieży. Po co nam to wszystko?

Pan Bóg powołał nas do  życia, dał nam ciało, umysł, wolną wolę i nad wszystko rozum, byśmy z niego korzystali. Lecz by nasz rozum dobrze funkcjonował potrzebna jest mu wiedza, którą zdobywamy w szkole. Jeden z mędrców Starego Testamentu powiedział: Synu, od młodości swej staraj się o naukę, A będziesz ją nabywał aż do siwizny. Ubiegaj się o nią, szukaj jej, a da ci się poznać, a gdy ją posiądziesz, nie wypuszczaj z objęć. Bóg sam umocni Twe serce, a pożądana mądrość będzie ci dana. (Syr. 6. 18,33,37). Właśnie po to zdobywamy wiedze by, być mądrym! By swoją mądrością dzielić się z innymi.

Niech u początku roku szkolnego i akademickiego stanie przed nami jeden z franciszkańskich świętych, św. Józef z Kupertynu. Jest on w Kościele znany i czczony jako patron uczniów i studentów. Polecam zapoznać się z Jego postacią i prosić go o wstawiennictwo już teraz gdy zaczynamy kolejny rok nauki.

Obok zdobywania wiedzy ważna jest w naszym życiu wiara dlatego też może warto obok niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii zaangażować się w życie swojej parafii, a przez to w życie całego Kościoła. W naszych parafiach istnieją różne grupy parafialne: ministranci, schola parafialna, Oaza, Rycerstwo Niepokalanej, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym. Może warto zaangażować się w ich działalność. Poświęcić Panu Bogu chwilę więcej niż tylko jedną godzinę w tygodniu. Jeśli w Twojej parafii nie ma jeszcze wspólnoty młodzieżowej lub grupy  parafialnej to przy pomocy księdza Proboszcza, księdza Wikariusza można coś stworzyć. Taka działalność przy parafii pozwala na pogłębienie swojej więzi z Panem Bogiem, zdobywania Mądrości Bożej. Jest to także dobra okazja do poznania nowych ludzi i zawiązania przyjaźni.

W naszym powołaniu do mądrości, zdobywania wiedzy przewodzi nam Maryja, której oddajemy cześć w Kościele nazywając Ją Matką Mądrości. W październiku miesiącu Jej poświęconym  uwielbiamy Maryję poprzez wyjątkową modlitwę – różaniec. Ta biblijna modlitwa pozwala nam zatrzymać się nad tajemnicami z życia Jezusa i Jego matki. Uczymy się przy tym jak w swoim codzienny życiu iść za głosem Boga  i wypełniać Bożą wolę. Różaniec jest także modlitwą kontemplacyjną. Skupiamy się na przesuwaniu paciorków łącząc swój umysł i serce i podporządkowujemy je Stwórcy przezywając wstawiennictwa Maryi – Matki Mądrości.

Na drodze swego powołania do życia w małżeństwie, kapłaństwie czy samotności  jest także powołanie do mądrości, którą zdobywa się przez wiedzę (mądrość świata) ale także przez modlitwę (mądrość Bożą). Niech na tej drodze do mądrości przewodzi nam Matka Boża i święty Józef z Kupertynu, a codzienne zdobywanie wiedzy stanie się prawdziwą radością naszej codzienności. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here