Ceremonie guasi katolickie

0
161

Przygotowując się do kolejnej lekcji religii w III klasie liceum natrafiłem na portal opisujący tzw. Ceremonie humanistyczne. Dowiedziałem się, że dziś obok kościoła można urządzić sobie quasi sakrament w domu lub innym miejscu. Portal proponuje zorganizowanie 3 ceremonii

  1. ceremonia dedykacji – katolicki sakrament chrztu
  2. ślub humanistyczny – katolicki sakrament Małżeństwa
  3. pogrzeb humanistyczny – katolicki pogrzeb

Dalej można się dowiedzieć, że w tych wszystkich ceremoniach chodzi o człowieka i nie warto w tym ważnym momencie odwoływać się do kogoś, czegoś – kogo tak może naprawdę nie ma…  Najważniejszy jest człowiek, tu i teraz.  Swoją drogą to ciekawe podejście. Usunięcie Pana Boga
całkowicie z życia ludzkiego i z przestrzeni publicznej. No bo po co On tam – ironizuję. Jednak pozbycie się Boga nie jest wcale ani łatwe ani proste. Gdy nawet się próbuje nie zawsze wychodzi.

By nie być gołosłownym proponuję przyjrzeć się pierwszemu ślubowi humanistycznemu minuty: 4:08… – ten pierścionek, obrączkę jak znak mojej miłości… – passus wyrwany z liturgii sakramentu małżeństwa w kościele katolickim.

To jednak nie jest jeszcze nic takiego, można powiedzieć ale to: Ceremonia piasku – zmieszanie Ziemi z Gór Skalistych z piaskiem Morza Bałtyckiego widać odwołania do natury, bez odniesienia do Siły Sprawczej – Boga. Mógłby ktoś tak pomyśleć ale… gdy ogląda się ową ceremonię już tak nie jest… polecam obejrzenie materiału filmowego od min: 3:21. Oto po wszystkich ceremoniach dochodzi do połączenia piasku i wody, a w tle jakże świecka muzyka czyli: AVE MARYJA  – oczywiście to ślubne i by było śmieszniej, nie sam podkład muzyczny ale wraz ze słowami…Zdrowaś Maryjo, łaski pełna – rzecz jasna w języku kościoła katolickiego czyli po łacinie.

Pewnie takich i podobnych przykładów można było by znaleźć więcej. Reasumując trzeba powiedzieć, że dziś spełnia się to polskie przysłowie: diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwonem dzwoni. Dzisiejszy świat chce usunąć Pana Boga, zastąpić to co religijne świeckością ale…  jakie to trudne i jak bardzo nie wychodzi. Dziś pogaństwo pcha się na salony do codziennego życia i chce być bardziej atrakcyjne niż Pan Bóg ale… czy brzydota – grzech – Non serviam może być piękniejsze nic Bóg pełnia miłości i szczęścia?

_____________________________________________________________________________

filmy zaczerpnięte z portalu youtube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here