Msza Krzyżma

0
36

Dziś Wielki Czwartek, kolejny dzień Wielkiego Tygodnia. Dziś w kościołach katedralnych Biskup celebruje wraz z całym preziterium diecezjalnym Mszę Krzyżma. Jest to Msza w czasie, której dokonuje się poświęcenia olejów. Oleju Krzyżma, który używa się do sakramentów: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa oraz Olej Chorych, który używa się do sakramentu namaszczenia chorych. Te dwa oleje błogosławi się jeden raz w roku, przez Biskupa i tylko w Wielki Czwartek w kościele katedralnym.

Podczas dzisiejszych uroczystości miałem zaszczyt wraz z jednym z moich współbraci przynieść w procesji z darami Olej na Święte Krzyżmo.  Następnie byłem obecny przy konsekracji tego Oleju. Podczas błogosławienia tego Oleju zanim Biskup wypowie modlitwę błogosławieństwa nachyla się nad dzbanem z olejem i tchnie na niego. Zaraz po tym następuje modlitwa.

To było dla mnie wielkie przeżycieza które jestem Panu Bogu ogromnie wdzięczny. Oto przyniosłem …Olej święty do namaszczenia, wszystkich pokoleń. To tym Olejem namaszcza się dłonie diakonów przyjmujących Święcenia Kapłańskie. To było dla mnie wielkie wydarzenie. Wielkim przeżyciem był także moment modlitwy poświęcenia kiedy to wszyscy kapłani w jedności z Biskupem przez gest wyciągniętej ręki dokonali poświęcenia tego Oleju. W tym geście wyciągniętej ręki ukazana została jedność całego Prezbiterium Diecezjalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here