dlaczego zasłonięty krzyż?

0
506

 

Pytający: Chciej nam powiedzieć księże Proboszczu dla czego od niedzieli pasyjnej (na dwa tygodnie przed Wielkanocą) zasłania się krzyże?

 

Ksiądz: Ponieważ:1-o Ewangelia niedzieli pasyjnej oznajmia, że P. Jezus ukrył się przed żydami, którzy nastawiali na Jego życie i chcieli Go ukamienować. 2-o Dla wyrażenia głębokiej boleści Kościoła, który jest Małżonką Jezusa Chrystusa, jak niemniej jego żałoby z powodu niepojętych cierpień swego boskiego Małżonka. Jest to prawie to samo, co zrobił niegdyś znakomity malarz, który nie mogąc pędzlem wyrazić boleści Najświętszej Maryi Panny, zakrył Jej twarz czarną zasłoną, chcąc przez to wyrazić, że gdy nie można dostatecznie pojąć podobnych boleści i rozważać ich wewnętrznie , tym bardziej niepodobieństwem jest wyrazić je obrazowo. Używają również zasłon okrywających Zbawiciela ukrzyżowanego w kolorze fioletowym, który jest oznaką pokuty i boleści. Gdzieniegdzie w wielki czwartek zastępują te zasłony okryciem białym na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu który w tym dniu dokonane zostało.

 


Cornet N. J., Piękności Kościoła Katolickiego przedstawione w zewnętrznych uroczystościach, obrzędach i zwyczajach, Warszawa 1889.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here