WNIEBOWZIĘCIE N.M.P.

0
21

 

WNIEBOWZIĘCIE N.M.P

 

Dziś w całym Kościele świętym świętujemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny. Pismo święte milczy na temat śmierci Maryji. Aby jednak użyć języka wspólnego dla Kościoła Wschodu i Zachodu, można powiedzieć iż Niepokalana po ziemskim życiu zasnęła w Panu. Kościoł Wschodni (prawosławny) świętuje (w innym terminie) uroczystość zaśnięcia Najświętszej Maryii Panny. Jak mówiłem wczesniej Biblia milczy na ten temat jednak ta prawda wiary wyrosła na gruncie wieżeń, tradycji ludu wiernego, który wieży, że Tak która była Matką samego Boga nie mogła po śmierci ulec skażeniu. Dogmat ten oparty na iweze ludu wiernego został ogłoszony 1 listopada 1950 roku przez ówczesną głowę Kościoła papieża Pisa XII. Dokument wówczas wydany nosi tytuł rozpoczynający się od dwu pierwszych słów dokumentu: „MUNIFICENTISSIMUS DEUS” („Najszczodrobliwszy Bóg…”). Ta konstytucja apostolska ogłosiła dogmat Wniebowzięcia NMP. Dokument ten podaje następującą definicję dogmatu:

 

Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

 

 

 W dniu dzisiejszym w tradycji poslkiej przynosimy do świątyń zioła i kwiaty by oddać plony ziemi Jezusowi oraz Maryii, którą czcimy jako Matkę Bożą Zielną. Maryja jest najdoskonaszym Kwiatem, Stwożeniem Bożym. My przynosimy owoc pracy rąk naszych, by Bóg je pobłogosławił i zechciał przyjąć jako naszą ofiarę.

 

Tak więc oddając cześć NMP Wniebowziętej, NMP Zielnej oddajmy Jej nasze siły zdolności, to wszystko co mamy, by nasza najlepsz Matka wypraszała u swego Syna Jezusa Chrystusa potrzebne łaski.

 

ZAŚNIĘCIE N.M.P.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here