W poniedziałek popołudniem dostałem telefon od mojego kolegi księdza i jednocześnie od kapelana Domu Samotnej Matki w moim mieście z zapytaniem i propozycją, czy nie zgodziłbym się wykonać zdjęć mieszkanek DSM z Panią Prezydentową, która jutro (we wtorek) odwiedzi ich dom.

Na takie pytanie – propozycję – odpowiedziałem pozytywnie bez chwili zawahania. Taka propozycja to dla mnie osobiście bez wątpienia wielki zaszczyt, honor i wyróżnienie, by uczestniczyć w takim wydarzeniu i móc fotografować Pierwszą Damę Rzeczypospolitej.

Pierwsza Dama przyjechała do Domu Matek, spotkała się z Nimi, rozmawiała, brała na ręce dzieci, zatrzymywała się przy maleństwach, pytała o codzienność i przyszłość mieszkanek Domu, nigdzie się nie spieszyła, na koniec wszystkich obdarowała prezentami.

Po raz drugi miałem okazję spotkać się osobiście z Pierwszą Damą. Pierwsze spotkanie miało miejsce podczas wizyty w naszym hospicjum, gdzie posługuję, tym razem – po latach w DSM.

Pani Agata Duda – „witam księdza hipstera!”

Po tych dwu spotkaniach mogę śmiało powiedzieć – Pani Prezydentowa to prawdziwa Dama Rzeczypospolitej. Kobieta wysokiej klasy, kultury, szacunku dla wszystkich z którymi się spotyka. Dama, która nie przyjeżdża tylko z kurtuazyjną wizytą, ale przyjeżdża mając czas, chcąc poznać, spotkać się, porozmawiać, być z tymi, do których przyjeżdża.

Spotkanie, które miało trwać 1,5 godziny trwało ponad 3 godziny. Widać, że dla Pierwszej Damy ważny jest Człowiek. Człowiek w potrzebie, człowiek, który się źle ma! To prawdziwie chrześcijańska postawa, wysoko ceniona u Kogoś, kto jest na stanowisku, kto jest ceniony, kto jest stawiany za wzór.

Po spotkaniu była również okazja na wspólne selfie i zdjęcie z Pierwszą Damą. To dla mnie pamiątka, którą się chwalę, bo tacy ludzie jak Pani Prezydentowa są godni naśladowanie.  Oni widzą Człowieka, jego człowieczeństwo, jego ból serca, samotność, trudności i problemy i nie przechodzą obok nich obojętnie.

Na koniec dodam, że podczas tego wydarzenia miałem okazję poznać – pracującego od lat dla Pana Prezydenta i Pierwszej Damy – wysokiej klasy Fotografa, pana Grzegorza Jakubowskiego. Dobrze jest podpatrywać zawodowców w akcji, razem z nim fotografować, z nim się sfotografować, a potem oglądać – po raz kolejny – efekt jego pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here