Dwa razy w roku – wiosną i jesienią – w mojej diecezji odbywają się spotkania dla księży posługujących w Kościele lokalnym. W tym roku – z inicjatywny księży biskupów – jesienne spotkanie to dwa dni w czasie których odbywało się szkolenie dotyczące kapłańskiej posługi w sakramencie pokuty i pojednania. Gośćmi specjalnymi byli duchowni posługujący – już od wielu lat – w Penitencjarni Apostolskiej – w kościelnym Trybunale Miłosierdzia – jak zwykło się nazywać tę dykasterię watykańską.

Zaproszeni goście niezwykle ciekawe ukazali Sakrament Miłosierdzia przez pryzmat kazusów prawnych jak i  samego prawa kanonicznego, które reguluje postępowanie duchownego w momencie, kiedy grzech wyznany wymaga wstrzymania i odłożenia rozgrzeszenia na czas późniejszy.

Wśród prelegentów dwudniowego spotkania znalazł się także mój kolega kursowy – doktor psychologii – który zaprezentował swoją pozycję książkową traktującą o tym, jak posługiwać w sakramencie pokuty i pojednania Osobom zranionym w Kościele. Dodam, że jest dla mnie wielką radością fakt, że mój kolega kursowy – studiowaliśmy razem na jednym roku przez 6 lat w WSD- jest doktorem psychologii i specjalistą w swoim fachu, co doceniają nie tylko duchowni ale i świeccy w mojej diecezji, jak i innych diecezjach w Polsce.

W spotkaniu dla kapłanów uczestniczyłem nie tylko jako duchowny należący do diecezji, ale również jako dziennikarz, który dokumentował całe wydarzenie – nagrałem wykłady oraz wypowiedź jednego z prelegentów oraz wykonałem fotografie i notatkę prasową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here